گیلان آنلاین - رشت- برای رفع کم آبی در شهر املش، با اعتباری معادل دو و نیم میلیارد تومان یک حلقه چاه فلمن حفر می شود. به گزارش عصر سه شنبه ایرنا ، نماینده مردم املش و رودسر در مجلس شورای اسلامی گفت: کمبود آب شرب شهر املش جدی و نگران کننده است و شهروندان املشی را با مشکل جدی مواجه کرده و 

برای رفع این مشکل اساسی یک حلقه چاه فلمن با اعتباری معادل دو و نیم میلیارد تومان حفر می شود.

اسداله عباسی اظهار داشت: آب چشمه سفیدآب در فصول گرم به ویژه ایام خشکسالی با کاهش جدی و در فصول سرد هم همزمان با بارش باران دچار کدروت بسیار بالا و غیرقابل شرب و بدنبال آن از مدار خارج می شود و بهترین راه آن تسریع در تکمیل هر چه زودتر تصفیه خانه طول لات رحیم آباد بعنوان یکی از پروژه های آب منطقه ای است.
وی با بیان این که بسیاری از مشکلات شهرستان املش زیرساختی و اساسی است و نیاز به اعتبارات کلان ملی دارد و با اعتبارات قطره چکانی قابل رفع نیست افزود: از جمله مشکلات زیرساختی شهر املش فرسودگی لوله ها و شبکه آبرسانی داخل بافت شهر املش است که بعد از حدود 40 سال نیاز به نوسازی دارد. 
فرماندار املش نیز با اشاره به این که 7200 مشترک در املش تحت پوشش اداره آب و فاضلاب این شهر قرار دارند گفت: شهر املش با 15 هزار نفر جمعیت فقط از یک مخزن 3هزار متر مکعبی برخوردار بوده و برای احداث یک مخزن دیگر با همین ظرفیت به 3 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.


یونس محمودی اظهار داشت: مرحله اول کار مطالعاتی طرح جمع آوری، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب شهر املش از آبان سال 81 آغاز و سال 84 به پایان رسید ولی مرحله دوم آن بعلت عدم تأمین اعتبار هنوز باقی مانده و به 160 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد تا مشمول کد اجرایی و عملیات اجرایی آن آغاز شود.
وی یاداور شد: 60 درصد آب شرب مورد نیاز شهروندان املشی از چشمه ی سفیدآب رحیم آباد و 40 درصد هم از منابع هفت حلقه چاه عمیق تحت پوشش آب و فاضلاب شهری املش تأمین می شود که جوابگوی نیاز شهروندان املشی نیست.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گیلان در املش با اعلام این خبر گفت: مشکل کمبود آب شرب در گیلان جدی و با توجه به افزایش جمعیت، به همان میزان باکمبود آب شرب بیشتری مواجه می شویم .
سیدمحسن حسینی اظهار داشت : آب چشمه سفیدآب رحیم آباد باکیفیت ترین آب شرب در گیلان است و با تکمیل پروژه تصفیه خانه طول لات و سد پلرود، کمبود آب شرب در شهرهای رودسر و املش رفع می شود.
ارسلان قربانی رئیس آب و فاضلاب شهری املش گفت: خط انتقال آب چشمه سفیدآب رحیم آباد تا املش همیشه آبستن تخریب ناشی از حوادث طبیعی و غیرطبیعی است و گاهی برای رفع اُفت فشار آب شرب شهرهای تحت پوشش چشمه سفیدآب، آب شرب یک شهر قطع می شود تا به سایر شهرها آب کافی برسد.
شهرستان املش با 2 بخش مرکزی و رانکوه بامساحتی حدود460 کیلومترمربع در75 کیلومتری شرق مرکز گیلان واقع شده است.